Съдомиялната – необходимост или глезотия?
Съвременната домакиня отдавна е открила ползите от помощниците в кухнята. Без значение дали става дума за голям или малък електроуред, за готвене или почистване, тяхното предназначение изначално е едно и също – да спестят време и да улеснят поддържането на домакинството и чувството за семеен уют.
Когато стане дума за досадни задължения, списъкът непременно бива оглавяван от миенето на чинии. Народното творчество дори го е увековечило в забавната сентенция: „Няма по-неблагодарна от домакинската работа!“ Но като във всяка друга мъдрост, и в тази прозира „грозната“ истина – домакинската работа просто няма край!
И ето че на помощ на модерното общество идва съдомиялната! Нейните предимства и недостатъци са широко дискутирани и както вероятно се досещате, не съществува мнение, което да бъде общовалидно за всички. Ако Ви предстои ремонт или нанасяне в ново жилище, може би Вие също вече сте си задали въпроса нуждаете ли се от този уред. Нека Ви бъдем полезни и изложим нагледно предимствата и недостатъците, както и отделните характеристики, които следва да имате предвид, за да направите своя информиран избор.
Какви са предимствата и недостатъците?
Очевидното предимство, което не подлежи на оспорване дори от най-върлия противник на съдомиялните, е фактът, че Ви помага да пестите. И не става дума само за пестене на средства от семейния Ви бюджет или пестенето на вода (което със сигурност е от първостепенна важност за природата). Онова, което визираме, са не по-малко значимите време и енергия – ресурси, които сме сигурни, че бихте могли да вложите в далеч по-значими, забавни и удовлетворяващи активности, вместо да ги пилеете в домакинска работа.
Аргументите в полза на съдомиялната се допълват и от качеството на свършената работа. Благодарение на високите температури, при които функционира уредът, той предоставя по-висок хигиенен стандарт, елиминирайки всякакви микроби и бактерии и оставяйки чиниите и приборите отлично почистени всеки път. Това е от изключително значение за семействата с малки деца и бебета, тъй като приборите са дезинфекцирани и безопасни за употреба от най-малките. Засъхналите петна и мазнини нямат никакъв шанс срещу съдомиялната, която се справя с всички проблеми без да излага на риск перфектния маникюр или мекотата на ръцете Ви.
Бонус към всичко изброено по-горе представлява фактът, че почистването на съдовете в съдомиялна удължава техния живот. Точно така – при правилна поддръжка и употреба ще се наслаждавате на любимия си сервиз по-дълго, отколкото сте очаквали.
Сред недостатъците на съдомиялните се нареждат високият първоначален разход, заедно със съпътстващото повишение в размера на битовите сметки; разходите за консумативи; проблемът с пространството; допълнителният шум.
В зависимост от конкретния модел, цената на този уред варира в сравнително големи граници, но така или иначе, ако решите да се сдобиете с такъв, ще се наложи да се разделите с определена сума. Това неминуемо ще доведе след себе си ежемесечни разходи, като по-висока сметка за електричество, а списъкът Ви за пазар ще набъбне с продукти като таблетки или гел за съдомиялна, в добавка със соли и гланц за перфектен завършек на измиващия цикъл. Когато вземате решение дали да се спрете на таблетки 3в1 или 5в1 или да закупите препаратите по отделно, обърнете внимание, че някои съдомиялни не позволяват ръчно дозиране и процесът е автоматизиран.
Вечните проблеми отново ще излязят на дневен ред - къде да ситуирате новия си уред и как да сведете до минимум шумовото замърсяване. Предстоят Ви важни решения, затова нека преминем към основното, което Ви интересува, когато се изправите пред дилемата „за“ или „против“ съдомиялната.
Свободностояща или за вграждане?
Очевидната дилема, на първо място, е дали да изберете свободностояща съдомиялна или такава за вграждане. На нашия пазар изборът и при двете е достатъчно голям, така че той не представлява проблем. Както при избора на пералня, тук по-скоро се налага да съобразите с какво пространство разполагате в кухнята. Добрата новина е, че вече има налични модели със slim дизайн, за които са необходими едва 45 см в ширина. Относно външния вид, разполагате с различни опции при избора на цвят – черен, бял, инокс.
Когато стане дума за уреди за вграждане, трябва да имате предвид, че те са придружени от сложен и нерядко скъп инсталационен процес. Освен това, в сравнение със свободностоящите съдомиялни, на които им е необходим само достъп до вода и електричество, за да функционират, вградените са много по-трудни, да не кажем невъзможни, за преместване. От друга страна, кухнята безспорно придобива по-изтънчен и стилен дизайн, когато скрием от поглед електрическите уреди. В тази връзка, съдомиялните за вграждане остават един от най-предпочитаните варианти за кухнята. Те осигуряват удобството да разполагате с уреда на една ръка разстояние, като в същото време не дразнят окото.
Каква вместимост Ви е необходима?
Вместимостта на съдомиялната оказва броя комплекти, които можете да почиствате едновременно. Понятието „комплект“ включва в себе си всички прибори – вилици, лъжици, чаши, чинии, купи и др. Пазарът разполага с голямо разнообразие по този критерий – капацитетът на съдомиялните варира от скромните 5 комплекта до 3 пъти по-големи – 15-16 комплекта. Добър ориентир в този случай отново е големината на домакинството. Най-често допусканата грешка при покупката на съдомиялна е несъобразеният капацитет. В голяма част от случаите уредът се оказва или твърде голям, или недостатъчен, за да посрещне нуждите на домакинството.
Рафтовете на някои модели позволяват разместване за Ваше удобство – така по-лесно побирате по-обемните съдове, които се нуждаят от почистване. Кошницата за прибори също в повечето случаи е подвижна, така че позволява да я ситуирате на удобно място с цел по-добра подредба.
При средноголямо домакинство (3-4 души) е напълно достатъчен уред с вместимост 6-7 комплекта. В случай че често посрещате роднини и приятели или имате много поводи за празнуване с по-голям брой гости, препоръчително е да се спрете на миялна с по-голям капацитет, тъй като повечето от тях предлагат удобната опция за измиване с половин зареждане. При това положение не се налага да трупате мръсна посуда в продължение на дни, за да ги почистите икономично – просто избирате конкретната програма и уредът върши „мръсната“ работа.
Сигурни ли сте, че съдомиялната Ви е енергийно ефективна?
Както и при останалите електрически уреди, важно е и съдомиялната да бъде високоефективна, но същевременно екологосъобразна. Благодарение на непрекъснатия стремеж към по-добри резултати във всяко отношение, днешните съдомиялни използват почти 50% по-малко вода и електричество в сравнение със своите предшественици отпреди 20 години. Имайте предвид, че съдомиялните с по-малък капацитет изразходват по-малко енергия при работа.
Енергийният клас при съдомиялните варира от D до A+++. Например, една съвременна съдомиялна с клас А+++ и капацитет 6 комплекта консумира средно 7 литра вода и 0,50 kWh електроенергия за един цикъл. За да измиете на ръка същото количество съдове, ще изразходите приблизително 30 литра топла вода, за загряването на която ще изразходите много повече електроенергия.
Енергийните етикети съдържат много полезна информация за продукта, като например: бранд, модел, енергиен клас, средни годишни разходи за ток и вода, клас за сушене, капацитет на съдомиялната, ниво на генерирания шум. Тази информация е лено достъпна за всички потребители, независимо дали предпочитате да изберете уреда си лично в магазина или да го поръчате онлайн.
Има ли значение нивото на шума?
В случай че кухнята и всекидневната Ви са обединени в едно общо пространство, в което прекарвате по-голямата част от ежедневието си, то със сигурност нивото на шума ще е от особено значение за Вас. Добавяйки към това и фактът, че от икономическа гледна точка е по-подходящо електрическите уреди да работят на нощна тарифа, децибелите следва да бъдат сведени до минимум не само заради Вашия собствен комфорт, но и за да запазите добрите си взаимоотношения със съседите.
Оптималният вариант е да изберете съдомиялна в диапазона между 45 (или по-ниско) и 50 dB. Тези нива гарантират, че уредът в повечето случаи ще остане незабелязан.
Какъв е изборът от програми?
Наборът от програми варира в широк спектър и позволява да избирате в зависимост от степента на замърсяване и вида посуда, осигурявайки блестящи резултати както при стъклените чаши, така и при силно замърсените тигани и тенджери. Препоръчително е преди употреба да се запознаете с ръководството на уреда, за да сте сигурни, че сте избрали най-подходящата програма.
Повечето съдомиялни предлагат функцията отложен старт, която е изключително удобна и позволява да пресметнете времето за домакинската работа по най-добрия начин. Някои съдомиялни предлагат отложен старт до 24 часа – напълно достатъчно, за да планирате всеки детайл до най-голяма подробност. Тази функция е подходяща и за програмиране на уреда за работа на нощна тарифа – просто задайте необходимото време и забравете за ангажиментите.
Програмите сушене и полиране имат грижата за перфектния завършек на цикъла. Някои съдомиялни предлагат дори третиране срещу пръстови отпечатъци. Ще останете впечатлени от качеството на предоставената услуга и ще се чудите защо сте отлагали толкова дълго закупуването на този домакински уред. Разбира се, необходимо е да съблюдавате нивото на соли и количеството препарати, които употребявате, тъй като това се отразява пряко на качеството при почистване.
Програмата за бързо почистване, от своя страна, е особено подходяща за слабо замърсени съдове, които ще бъдат готови за минути. Зедно с това, опцията за половин зареждане също представлява умно решение, когато децата са заминали на почивка и съдовете се събират с по-бавни темпове.
Съвети за удължаване живота на съдомиялната
Съветваме Ви, за да се радвате максимално дълго на ползите от уреда, да усвоите някои добри практики по отношение на употребата му:
- Уверете се, че сте отстранили остатъците от храна преди да заредите посудата в съдомиялната. По този начин ще си спестите досадните ангажименти, свързани с ремонти, както и неудобството, причинено от излизането на уреда от употреба.
- Избягвайте прекомерното претоварване на съдомиялната. Единственото, което бихте постигнали по този начин, е понижаване на стандарта на почистване на съдовете.
- Спазвайте инструкциите за употреба на електроуреда, за да постигате винаги перфектни крайни резултати.
- Когато зареждате съдомиялната с купи, чаши и по-дълбоки съдове, уверете се, че ги поставяте с дъното нагоре, за да избегнете събирането на сапунена вода в тях.
- Следете количеството на солите. В случай че забележите бели отлагания по съдовете, това е ясен индикатор, че сте превишили дозата им.
- Добра практика представлява почистването на миялната машина. Тя също изисква грижи, затова е необходимо един път на 1 или 2 месеца (в зависимост от честотата на употреба) да я пускате с препарат за почистване на съдомиялни.
Размерът на генерираните мръсни чинии е в пропорционална зависимост от големината на домакинството. Употребата на съдомиялна може да Ви спести над 230 часа годишно. Това са 10 дни, които всеки може да прекара в пълноценен отдих или да посвети на семейството си. Добавяйки към това и факта, че в дългосрочен план неминуемо ще спестите разходи за електричество и вода и ще запазите кожата на ръцете си мека и поддържана, дилемата „за“ или „против“ почти напълно изчезва.
Направете своя информиран избор с наша помощ!