Как да изберем подходяща пералня?
Рано или късно всеки се изправя пред нелеката задача да избере нова пералня за своето домакинство. Предпочитанията се влияят от много разнообразни фактори, като например дали пералнята ще бъде предназначена за непрекъсната употреба вкъщи или ще се използва сезонно на вилата. От друга страна, важен е и размерът на домакинството: дали то се състои от 1 човек, на когото се налага да използва пералня 2 пъти в седмицата или уредът е необходим на 4-членно семейство с малки деца, което ежедневно генерира мръсно пране. Пространството, също е от особено значение, тъй като може драстично да ограничи избора, който Ви предстои.
Разбирайки сложността на решението, предлагаме на Вашето внимание обобщена информация относно различните варианти и техните предимства и недостатъци, за да сме сигурни, че ще направите информиран избор и няма да изгубите ценно време в лутане.
Предно или горно зареждане?
Първият критерий, който вероятно ще Ви затрудни, е изборът на пералня с предно или с горно зареждане. Отправна точка тук следва да бъде пространството, с което разполагате. Предпочитаният модел за по-малки жилища са пералните с горно зареждане, тъй като могат да бъдат поставяни както в килери, така и в мазета или тесни тавански помещения. Неоспорим е и фактът, че обикновено пералните с горно зареждане са по-евтиният избор. Те се характеризират с добро общо представяне, а напоследък и с по-елегантен дизайн.
Заради метода на работа на пералните с горно зареждане произлизат и някои недостатъци. Вследствие на вертикалното оттичане на водата и характерното повдигане на дрехите при центрофугиране, те не успяват да излязат достатъчно сухи от пералнята, което удължава времето, необходимо за тяхното изсушаване. Тези перални използват повече вода за всеки изпиращ цикъл, в сравнение с пералните с предно зареждане, което е причина енергийната им ефективност да е сравнително по-ниска. В борбата с упоритите петна при пералните с горно зареждане често е необходимо предварително третиране на замърсените тъкани с препарати срещу петна.
Пералните с предно зареждане , от своя страна, са нежни към тъканите и се характеризират с отлично представяне при изпиране дори на упорити петна. Това обаче се отразява върху продължителността на програмите, която е доста по-голяма. Разбира се, на Ваше разположение остават кратките програми, които са подходящи за изпиране на по-слабо замърсени тъкани (пр: спално бельо).
Пералните с предно зареждане също могат да спестят пространство, тъй като някои модели позволяват разполагането на сушилнята върху тях. Те имат по-ниска консумация на вода и се отличават с висока енергийна ефективност. Дрехите излизат почти сухи след центрофугиране, което намалява времето, необходимо за съхнене.
Безспорен минус при тези перални е образуването на мухъл в отделението за препарат, както и около гуменото уплътнение, вследствие на конденз. Можете да следвате някои лесни препоръки за справяне с този неприятен проблем. Например: оставяйте от време на време вратата открехната, а отделението за препарати отворено, за да се проветряват.
Вграждане или полувграждане?
Въпросът с пространството може да бъде решен и по трети начин – чрез пералня за вграждане . Безспорното преимущество на тези перални е възможността да Ви бъдат подръка и в същото време да не са Ви пред очите. Те остават скрити зад специално избрани от самите Вас плоскости и по никакъв начин не нарушават визията на мечтаната кухня.
Преди да се спрете на такава пералня обаче, трябва да имате предвид няколко неща. На първо място е изборът. Може би Ви е направило впечатление, че той е много по-ограничен в сравнение с този при обикновените свободностоящи перални машини. Това не би следвало да е голям проблем, но в случай, че имате многобройни изисквания относно конкретни програми, нестандартни размери и ниво на шум, изборът ще Ви се стори труден.
С какъв капацитет?
Когато стане дума за избиране на пералня, основна характеристика, която трябва да имате предвид, е капацитетът. Той обозначава максималното тегло на сухи дрехи, което можете да заредите в електроуреда, така че той да работи ефективно и да осигури най-добрия възможен резултат. Няма съмнение, че пералнята би понесла и повече от споменатия капацитет, но това неминуемо ще се отрази на количеството вода, което е необходимо за всеки цикъл, продължителността на изпиране или качеството на самия процес.
По-големият капацитет е удобен, тъй като позволява изпирането на по-обемисти артикули, като олекотени завивки, шалтета и халати. Широкоразпространена заблуда обаче е, че се нуждаете от пералня с голям капацитет, тъй като разполагате с твърде много дрехи. Тук отново по-скоро е необходимо да вземете предвид броя на членовете в домакинството, отколкото големината на гардероба си. Трябва да сте наясно, че в по-голямата част от случаите, пералните с капацитет 10 или 12 кг са по-големи по размер, затова е необходимо да съобразите пространството, с което разполагате. За средноголямо семейство (3-4 души) консултантите препоръчват пералня с капацитет 7-8 кг, който напълно би задоволил нуждите на домакинството.
Въпреки това, ако се спрете на машина с по-малък капацитет, която се налага да употребявате по-често, тъй като не успява да изпере цялото количество дрехи, което Ви е необходимо, това ще се отрази на разходите Ви за електричество и водоснабдяване. Пералня с по-голям капацитет би представлявала по-голяма първоначална инвестиция, но в бъдеще би Ви спестила както пари, така и време.
Важни ли са оборотите?
Когато стане дума за обороти, основното, което трябва да знаете, е че по-големите обороти ще съкратят значително времето, необходимо за сушене на прането, тъй като извличат повече влага от тъканите. Въпреки това, невинаги високите обороти са за предпочитане. Деликатните материи биха могли лесно да пострадат, ако ги пуснете на 1600 оборота , затова е необходимо да полагате особена грижа към тях.
Какво показва енергийният клас?
Несъмнено един от най-съблюдаваните фактори при избиране на пералня, е енергийният клас. Той показва доколко уредът е ефективен, вършейки основните си задължения, и същевременно какво влияние оказва на околната среда. Ако желаете да сте сигурни, че получавате най-добрата възможна ефективност, е препоръчително да търсите модели, категоризирани в клас А. Пералня А клас например, произвежда ниски вредни емисии, което влияе благоприятно на околната среда, докато в същото време гарантира нисък разход при всеки работен цикъл.
Какви са нивата на шума?
При избора на електроуред все по-голямо внимание се обръща на нивото на шум, което той генерира. Един уред е толкова по-полезен, колкото по-малка е необходимостта да се съобразяваме с него. За да бъде незаменим помощник, е необходимо той да работи незабелязано и да не смущава времето ни за почивка. Шумът от пералнята действа по различен начин на различните хора – за някои той е успокояващ, за други е дразнещ, а за съседите –направо нетърпим. Генерираното нивото на шум при повечето перални машини варира между 40 и 80 dB, като трябва да се вземе предвид, че при пералните с горно зареждане нивата на шум са по-ниски.
Какви програми са Ви необходими?
Пералнята може да бъде много подвеждаща – изглежда сякаш е необходимо да сложите дрехи, да добавите препарат и да натиснете едно копче, за да ги изпере, но тя далеч не предлага само това! Когато стигнем до момент, в който се налага да избираме пералня, в крайна сметка най-важни са програмите, които предлага уредът. Днешните перални машини разполагат с широк набор от програми, някои от които може да използвате ежедневно, а други да останат завинаги неупотребявани, но е факт, че повечето от тях биха Ви били особено полезни в различни ситуации.
Изключително полезна, например, е възможността за настройка на отложен старт, която дава свобода да пресметнете кога ще Ви бъде удобно да прострете без да се налага да оставате вкъщи в плен на домакинската работа. Тази настройка елиминира неудобството да стоите будни, за да пуснете пералнята на нощна тарифа – просто задавате отложен старт и проблемът е решен!
Някои домакини биха оценили програмата за почистване с пара на повечето перални, която се грижи за премахване на неприятни миризми от дрехите или служи като предварително третиране на по-упорити петна. В допълнение, кратката програма за по-слабо замърсени тъкани с продължителност от 15 до 20 минути със сигурност ще се превърне в предпочитана опция. Програмата за вълна ще предпазва любимите Ви пуловери от свиване, за да им се радвате още дълго време, а тази за тъмни дрехи ще се погрижи черното да остане завинаги черно без никакви нюанси. Някои от най-новите модели позволяват безжичен контрол на пералнята чрез специални приложения за смартфон, както и да добавяте дрехи дори след началото на цикъла.
Комбинирана пералня със сушилня?
Особено дискутиран е и въпросът дали пералнята да бъде отделно от сушилнята или е по-добре те да се комбинират. В случай, че разполагате с по-малко пространство,комбинираният вариант предлага два уреда в един на по-ниска цена. Все пак трябва да имате предвид, че няма да можете да изпирате и изсушавате едновременно – нещо, което не би представлявало проблем, ако закупите всеки уред по отделно .
Важна ли е гаранцията?
Напоследък българите, по типично западен модел, все повече ценят гаранцията. Именно тя се е превърнала в ключов елемент при избора на каквато и да е техника. Опцията за удължена гаранция е особено полезна, имайки предвид честотата на употреба на пералнята в ежедневието, а оттам и неизбежната амортизация на уреда. Тук действа максимата „Колкото повече – толкова по-добре!“. Разполагате с огромен избор от модели и брандове, които се съревновават в това отношение, предоставяйки на своите потребители от 2 до 5 години пълна гаранция. –
В крайна сметка няма едностранчив отговор на въпроса коя е най-добрата пералня. За да направите правилния избор, отделете време да помислите кое е от най-голямо значение за Вас самите – дали пералнята да бъде максимално тиха или пък да разполага с голям набор от програми; дали пространството Ви е ограничено или се нуждаете от помощник в грижите за голямото си семейство.
Направете своя информиран избор с наша помощ!