Фурни и плотове за вграждане - вари го, печи го – все е вкусно!
Кухнята не би могла да бъде завършена, ако в нея липсва някой от тези двама помощници. Когато дойде моментът за пространственото им разпределение, чувството за свобода е незаменимо. В днешно време разполагате с огромен избор от модели, цветове и функции, а в случай че имате наум по-разчупен дизайн, комфортът Ви е гарантиран.
Самото разделяне на фурната от плота за готвене открива пред потребителите безкрайни възможности. В случай че, по една или друга причина, желаете да избегнете непрестанното навеждане при поставянето на тавите във фурната, проверяването на какъв етап от готвенето е ястието, както и неговото изваждане, то фурните за вграждане предлагат удобно решение. Те Ви дават свободата да ги разположите във височина, на нивото на ръцете, и да забравите завинаги за дискомфорта при навеждане. В допълнение към това, плотовете за вграждане са много мобилни и могат да бъдат монтирани почти навсякъде без да се налага да съобразявате пространството, както при свободностоящите готварски печки.
Видове плотове - предимства и недостатъци
Всеки има различни предпочитания, когато стане дума за котлони, затова и асортиментът при плотовете за вграждане е толкова голям, че със сигурност ще успеете да изберете най-подходящия за своето домакинство. Освен това, ще решите проблема с пространството в тясната кухня – по презумпция, уредите за вграждане са сравнително по-малки и позволяват монтаж на места, където цяла готварска печка не би могла да се побере.
Наред с тези предимства, обаче, следва да имате предвид и някои недостатъци. Например, както при останалите уреди за вграждане, монтажът и евентуалните последващи активности по ремонт или преместване са сравнително по-трудоемки и скъпи, отколкото при свободностоящите готварски печки. Освен това, избирайки да закупите двата уреда по отделно, следва да сте наясно, че ще се наложи да отделите по-голяма сума от своя бюджет.
Ето пред какъв избор сте изправени:
- Електрически плот – най-масово разпространен, той е изработен от чугунени котлони. Носи му се лоша слава, тъй като е морално остарял в сравнение с новите предложения на пазара; освен това е изключително неефективен по отношение на разхода на електроенергия. Нуждае се от повече време за загряване, а след това и за охлаждане на работното пространство.
- Стъклокерамичен плот – изключително удобство при тези плотове са разширяемите зони за готвене, които позволяват да използвате по-големи съдове и да не губите излишна енергия. Стъклокерамичните плотове разполагат с механично или сензорно управление – в зависимост от това дали предпочитате да работите с бутони или сте привърженици на touch управлението, което освен комфорт, допълва изчистения дизайн на кухнята Ви. Наред с тези предимства е редно да се спомене, че стъклокерамиката е особено придирчива и следва да внимавате с разсипването на захар или захарни сиропи, които се спичат и стават изключително трудни за почистване, като нараняват или съвсем развалят вида на плота. Именно заради опасността от надраскване, ако се спрете на този тип плот за вграждане, е необходимо да купувате специални почистващи препарати, които не съдържат абразиви.
- Индукционен плот – това е най-модерната опция пред Вас в момента. Тези плотове работят на принципа на електромагнитното поле, поради което трябва да съобразите няколко неща. На първо място имайте предвид, че съдовете, с които трябва да готвите, трябва да бъдат чугунени или изработени от магнитна неръждаема стомана. За да готвите в другите си съдове, е необходимо да използвате феромагнитна подложка, с помощта на която да задействате котлона. Освен това, дъното на съда следва да бъде абсолютно плоско – в противен случай рискувате неравномерното му нагряване, което от своя страна би довело до незадоволителни крайни резултати.
Независимо от това, предимствата на индукционните плотове са безспорни – те са високоефективни, характеризират се с несъществени загуби на енергия, благодарение на незабавното им стартиране и също толкова бързото им изключване. Лесни са за почистване, тъй като случайно попадналата върху тях храна не загаря и не на последно място – няма опасност да се изгорите.
- Газов плот – тази опция е много предпочитана, тъй като предлага известна свобода. Готвенето може да продължи дори когато токът спре. Лесно регулирате степента на нагряване, а желаната от Вас температура се постига за секунди. Друг положителен аспект е наличието на предпазен клапан особено при по-новите модели. Благодарение на него, излишното изтичане на газ остава в миналото.
За да елиминирате опасността от инциденти, от изключителна важност е дюзата, която използвате, да бъде съобразена с вида на употребяваното гориво – метан или пропан-бутан. Освен това, за най-добри резултати при употреба, дюзите следва да бъдат почиствани редовно.
- Комбиниран плот – комбинациите от котлони са различни, за да посрещнат нуждите дори на най-взискателните майстор-готвачи. Най-често срещаната е между електрически и газови котлони. Причината тази опция да бъде толкова популярна, е че съчетава в себе си най-познатия тип котлони и едни от най-надеждните, за които, както вече споменахме, не е необходимо наличието на електричество.
Съществува и вариант с индукционни и стъклокерамични нагревателни зони, който позволява да се насладите на предимствата от индукционното готвене, без да се налага да подменяте изцяло посудата си.
Две, четири или пет нагревателни зони? – Вие избирате.
Друг критерий, по който можем да разделим плотовете за вграждане, е броят на нагревателните зони. Той може да варира от скромните 2 до цели 5 или дори 6 котлона. Плотовете с два котлона са изключително подходящи за малките кухни или в случай че желаете да ситуирате този уред на усвоената тераса, където пространството винаги е строго ограничено. Неудобството при тях е, че нагревателните им зони са сравнително по-малки и следователно няма да можете ефективно да използвате големите си съдове за готвене.
Плотовете с 3 и 4 нагревателни зони предлагат разнообразие от големини на котлоните, а нерядко разполагат и с допълнителното предимство на разширените зони за готвене.
За да направите правилен избор, е необходимо да съобразите големината на домакинството и неговите навици. Разбира се, винаги е по-добре да разполагате с повече варианти – „за всеки случай“, защото домакинствата се разрастват, но в останалите случаи добре направените сметки се увенчават с добри крайни резултати, както в кулинарията, така и в избора на уреди за нея.
Фурни за вграждане – където стилът среща функционалността
Когато започнат колебанията дали да изберете фурна за вграждане или свободностояща готварска печка, следва да съобразите няколко неща. Първото, както винаги, е пространството, с което разполагате. Фурните за вграждане са много по-практични в това отношение и Ви дават свободата да ги ситуирате в по-ограничени пространства, както и да ги разположите по-високо – на нивото на ръцете, с цел да минимизирате необходимостта от непрестанно навеждане за поставяне и изваждане на тавите.
Вторият фактор, оказващ влияние при избора на фурна, е външният вид. Фурната за вграждане придава изтънчен завършек на кухнята от дизайнерска гледна точка и със сигурност ще направи приятно впечатление на гостите Ви. Някои модели предлагат push бутони, които се прибират елегантно навътре за ценителите на изчистените линии.
Както вече отбелязахме при съдомиялните и пералните за вграждане, тук също следва да имате предвид сравнително по-скъпата първоначална инвестиция, както и фактът, че уредите за вграждане са по-трудоемки за инсталация и ремонт, а преместването им е крайно нерентабилно.
Газова или електрическа фурна?
Предпочитанията в тази посока са различни и все пак ето фактите:
- Газовите фурни могат да се похвалят с бързо загравяне, но не са много ефективни по отношение на равномерното разпределяне на температурата;
- Електрическите фурни могат да се похвалят точно с обратното – сравнително по-бавно загряване, но по-равномерно разпределяне на температурата в цялото вътрешно пространство;
- Вторично явление при печенето на газ е образуването на влага, която може да повлияе изключително благоприятно на ястието, което готвите;
- Докато температурата, генерирана от газовите фурни, варира в големи граници, разходите по приготвянето на храната остават неподвластни на дневните и нощните тарифи на електричеството;
- Мощността при електрическите фурни определя скоростта на загряване и приготвяне на храната, но трябва да имате предвид, че по-мощната фурна генерира повече разходи за електричество;
- Разнообразието при електрическите фурни за вграждане е огромно, докато изборът на газови за вграждане е силно ограничен;
Програмите, които ще Ви превърнат в майстор-готвач!
Различните модели фурни предлагат различни програми за приготвяне на храната. Ще се спрем на някои от най-интересните предложения:
Готвене на пара – то спомага за запазването на вкусовите качества на продуктите, както и задържането на всичките им витамини, тъй като не се налага да ги потапяте във вода, за да ги сготвите. Парата обгръща храната и я приготвя по най-щадящия начин без да разбърквате и да нарушавате целостта ѝ. Този метод на готвене е особено подходящ за риба и зеленчуци, но е широко прилаган и за приготвянето на месо и картофи.
Автоматични програми – за максимално улеснение в кухнята, някои фурни разполагат с огромен набор от предварително зададени рецепти. Единственото, кото трябва да направите, е да поставите храната във фурната и да зададете коректните параметри, като вида на хранителния продукт, неговото тегло, степента, до която желаете да бъде изпечено и да натиснете старт.
Приготвяне на няколко ястия едновременно – някои модели предлагат удобството да печете две основни ястия едновременно или основното ястие заедно с десерта без това да се отразява върху качеството на приготвяне и без неприятно смесване на миризми. Спестявате ценно време, а крайният резултат е повече от впечатляващ.
Бавно изпичане – тази функция се характеризира с ниски температури и продължително време за изпичане, което запазва месото сочно и вкусно. Никое бързо приготвено ястие не може да се сравнява по вкус с продължително къкрещите гозби, в които са вложени време и любов.
Пиролиза и катализа – почистващи функции, които водят до пристрастяване
Тези на пръв поглед страховито звучащи функции, всъщност представляват незаменим помощник, когато дойде време за почистване на фурната. Един път щом се докоснете до този метод на самопочистване, ще останете очаровани от резултатите и лекотата на постигането им.
Процесът на каталитичното самопочистване представлява ускорено протичане на химични реакции. Въпреки това, няма място за тревога - това е напълно безвредно за човека. Продължителността на почистването е средно около 30 минути, в рамките на които се развива температура от около 140 градуса. При тези условия мазнините се разграждат, превръщайки се в сажди и вода. Това, което се изисква от Вас след края на процеса, е да забършете внимателно с мека гъба или кърпа без да употребявате абразивни почистващи препарати, за да предотвратите повреждането на повърхността на вътрешните панели.
Пиролизата, от друга страна, се смята за най-ефеткивния метод за почистване на фурната. Това е процес, при който фурната се загрява до впечатляващите 450-500 градуса – температура, при която мазнините нямат шанс. Те се превръщат в пепел, която след това лесно можете да отстраните с помощта на влажна кърпа. По време на почистващия цикъл вратата се заключва автоматично за максимална безопасност.
Тази функция отнема няколко часа, затова най-подходящото време да я стартирате е късно вечер, когато освен че няма да да се налага да готвите, ще бъде по-икономически ефективно, заради по-ниските нощни тарифи на електричеството.
За да бъдем максимално полезни, безкомпромисно разгледахме както предимствата, така и недостатъците на плотовете и фурните за вграждане. Индивидуалните нужди на всеки един от Вас ще определят конкретния избор оттук нататък. Обмислете добре всяка точка, съобразете пространството, дизайна на кухнята си, програмите, от които се нуждаете, както и личните си предпочитания и правилният уред ще изпъкне сред останалите.
Направете своя информиран избор с наша помощ!